פארקינג

פארקינג: האתגר של הרשויות

פארקינג, או חניה בעברית, הוא סוגיה שלא מעט רשויות מנסות לתת עליה את הדעת. רשויות עירוניות רבות, שנהנות מגידול באוכלוסייה בשנים האחרונות, מנסות למצוא פתרונות לנושא. שכונות חדשות ואזורי תעשיה שנפתחים חדשות לבקרים, מביאים אליהם עוד ועוד אנשים וכלי רכב. גם העלייה הקבועה בכמות הרכבים לכל משק בית ממוצע, מקשה על הנושא. לצד הגידול המשמעותי בהכנסות העירוניות בהגעת תושבים ועובדים חדשים, רבים מהם נתקלים בבעיות חניה. תלונות רבות בנושא מועברות שוב ושוב אל הרשויות, שנדרשות למצוא פתרונות, על מנת להמשיך ולהרחיב את ההגעה לעיר. לצורך כך, מחפשות הרשויות מגוון דרכים על מנת להקל על הסוגיה ובשנים האחרונות אנו רואים פתרונות מסוגים שונים.

פתרון הביניים: חניונים זמניים

בערים רבות, ובעיקר סביב אזורי תעשייה ואזורי מגדלים ומשרדים, אנו רואים עוד ועוד חניונים שנפתחים. אזורי פארקינג מוסדרים הם בקשה בסיסית של כל עסק לפני שהוא מגיע לעיר. בין אם מדובר בחניונים עירוניים או פרטיים, הרשויות המקומיות מבינות את הצורך בהגדלת היצע מקומות החניה. פתרון נוסף שמקובל בשנים האחרונות, הוא שימוש במגרשים שעומדים "ריקים". הרשויות פונות אל בעלי קרקעות המיועדות לבניה בעתיד או שעומדות ריקות מסיבה אחרת ומציעות להשכיר את השטח. העיריות משתמשות בשטח לצורך הקמת חניונים זמניים, ובכך מקלות על בעיות החניה באזור. מצד אחד, מדובר בפתרון מבורך לבעיית חניה, אך מהצד השני מדובר בפתרון זמני, אשר לא מספק שקט לטווח ארוך. 

הרכבת הקלה תפתור את בעיות הפארקינג?

לאורך השנים, לא מעט האשמות בנוגע לבעיות פארקינג, או חניה בעברית, הופנו אל התחבורה הציבורית הלא מספיק יעילה בישראל. ההאשמות היו בנוגע לתדירות הקווים הציבוריים, העדר רכבת חשמלית וסרבול רב שנדרש מהמשתמשים בתחבורה ציבורית. כעת, מקוות רשויות רבות כי פתיחתה של הרכבת הקלה, שצפויה בסוף 2022, תסייע בנושא. על פי ההערכות, מאות אלפי בני אדם צפויים להשתמש בכל יום בקווים החדשים שייפתחו, ובכך יפחיתו את הביקוש למקומות חניה. עובדים רבים אשר נאלצים להגיע עם הרכב שלהם למקום העבודה, יעברו להשתמש ברכבת הקלה. פרט למקומות החניה שצפויים להתפנות, הדבר יפחית גם את עומס התנועה בכבישים, עוד סוגיה מטרידה עבור רשויות רבות. מנגד, יש לזכור כי קווי הרכבת הקלה אשר יפתחו בסוף השנה ישמשו בעיקר את תושבי מרכז הארץ. תושבי הפריפריות הרחוקות, עדיין לא יקבלו את המענה אותו הם מחפשים עבור ההגעה והחניה שלהם במקום העבודה.

דילוג לתוכן